ORGANIZATOR WYJAZDU
Na umowie muszą widnieć dane organizatora: adres, telefon kontaktowy, email. Pamiętaj, że jeśli kupujesz wyjazd przez agenta, na umowie muszą być dane zarówno agenta, jak i organizatora.
TWOJE DANE
Twoje dane są niezbędne na umowie, ponieważ jesteś jej stroną. Jeśli zgłaszasz inne osoby, ich dane również muszą być podane. Wymagane są: imię, nazwisko, pesel lub data urodzenia (do ubezpieczenia), adres zamieszkania, telefon kontaktowy, e-mail.
UWAGA!!! Pamiętaj, aby podawać dane zgodne z dokumentem podróżnym. Jeśli masz w paszporcie dwa imiona lub podwójne nazwisko, podaj to podczas przygotowania umowy. Błędne dane mogą skutkować problemami, np. niewpuszczeniem Cię do samolotu.

Umowa z biurem podróży – na co zwrócić uwagę? cz.2
Dziś skupimy się na samej umowie: co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę. Umowę możesz zawrzeć w formie elektronicznej, co jest teraz bardzo popularne, ale zawsze masz prawo odebrać oryginał w siedzibie organizatora.
Zaczynajmy!
Obecnie, zgodnie z nową ustawą o usługach turystycznych, obowiązkami wynikającymi z RODO i różnymi dyrektywami unijnymi, umowa z biurem podróży musi być zgodna z prawem i odgórnymi wytycznymi. Oto, jakie informacje powinny znaleźć się w umowie:
SZCZEGÓŁY WYJAZDU
Na umowie powinny być wyszczególnione:
- Miejsce pobytu (lub trasa wyjazdu, jeśli jest to wyjazd objazdowy).
- Termin wyjazdu oraz daty rozpoczęcia i zakończenia, jeśli są znane w momencie podpisania umowy. Czasami zakup biletów lotniczych następuje po podpisaniu umowy, więc organizator może potwierdzić godziny startu i zakończenia oraz konkretną linię lotniczą później.
- Liczba noclegów, standard zakwaterowania. Gwiazdki hotelowe zwykle podawane są zgodnie z przepisami kraju docelowego, więc dopytaj, jak to się ma do standardów polskich.
- Rodzaj transportu, jakim będziesz się poruszać na miejscu: samochód, bus, autobus, riksza, łódź, rower itp.
- Wyżywienie – informacja, ile i jakich posiłków obejmuje cena.
- Szczegóły ceny, czyli co obejmuje, a co nie. Mogą tu być dodatkowe atrakcje wliczone w cenę.
- Liczba osób w grupie wyjazdowej – powinna być podana zarówno minimalna, jak i maksymalna liczba osób.
PŁATNOŚCI
Choć to nie jest najprzyjemniejsza część umowy, jest niezbędna. Powinna być określona kwota za całą imprezę turystyczną oraz terminy i wysokość wpłat. Zwykle kwota dzielona jest na zaliczkę i jedną lub dwie raty. W umowie muszą być dokładne kwoty poszczególnych wpłat oraz ich terminy. Jeśli cena nie zawiera pewnych elementów, umowa powinna dokładnie wskazywać, czego nie obejmuje, i jeśli to możliwe, orientacyjne kwoty, jakie zostaną pobrane na miejscu.
UBEZPIECZENIA, DOKUMENTY PODRÓŻNE
Nie polecamy wyjeżdżać bez ubezpieczenia, a organizator ma obowiązek takie ubezpieczenie zapewnić. W umowie znajdziesz:
- Informacje o ubezpieczeniu podróżnym, jakie organizator zawrze dla Ciebie, oraz o ewentualnym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji, jeśli się na takie zdecydowałeś/aś. Powinny być podane kwoty, jakie obejmuje ubezpieczenie KL, NNW, bagażu.
- Informacje o dodatkowych wymaganiach sanitarnych i zdrowotnych (jeśli takie występują)
- Informacje o wymaganych dokumentach (np. paszport, wiza). Jeśli organizator zajmuje się Twoją wizą, w umowie powinny być podane informacje, kiedy musisz złożyć paszport w biurze oraz jakie dodatkowe dokumenty do wizowania są wymagane i termin ich złożenia.
WYMAGANIA SPECJALNE
Jeśli masz specjalne prośby lub wymagania, które zgłosiłeś organizatorowi i które zostały zaakceptowane, taka informacja powinna znaleźć się na umowie. Jeśli za te ustalenia wymagane są dodatkowe opłaty, ich wysokość musi być jasno określona.
ZABEZPIECZENIA FINANSOWE, SPORY, INFORMACJE DODATKOWE
Na umowie muszą być także:
- Nazwa podmiotu zapewniającego ochronę na wypadek niewypłacalności organizatora (np. firma ubezpieczeniowa, w której biuro ma wykupioną gwarancję)
- Informacje na temat rozstrzygania ewentualnych sporów i składania reklamacji
- Termin powiadomienia o odwołaniu imprezy, jeśli jej realizacja zależy od tego, czy zbierze się minimalna liczba osób
- Informacja o tym, że możesz przenieść umowę na inną osobę i wynikające z tego opłaty/obowiązki.
- Informacja, że w każdej chwili możesz zrezygnować z wyjazdu oraz koszty, które się z tym wiążą.
- Jeśli realizacja wyjazdu zależy od liczby osób, w umowie musi znaleźć się informacja, ile minimalnie osób musi się zapisać, aby wyjazd został potwierdzony.
LISTA DOKUMENTÓW
Umowa to nie wszystko. Podpisując ją, zgadzasz się na dokumenty, które są jej integralną częścią. Na umowie musisz znaleźć ich listę, która obejmuje:
- OWU – Ogólne Warunki Uczestnictwa – znajdziesz tu swoje oraz organizatora prawa i obowiązki
- OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia – czyli wszystko o Twoim ubezpieczeniu podróżnym
- Informacje odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych.
- Pisemne potwierdzenie posiadania zabezpieczeń finansowych przez biuro
- Program imprezy
Wiemy, że jest wiele informacji, które muszą znaleźć się na umowie. Jeśli biuro działa rzetelnie, jego umowy będą zgodne z tymi wytycznymi. Zawsze warto to sprawdzić przed wyjazdem, aby uniknąć późniejszych problemów.
Pamiętaj, biuro podróży nie jest Twoim wrogiem. Jeśli czegoś nie rozumiesz w umowie – pytaj. Im więcej pytań zadajesz, tym bardziej świadomym podróżnikiem się stajesz. A przecież właśnie o to chodzi – świadomych podróżników!





