CZY BIURO DZIAŁA LEGALNIE?
To pierwsza rzecz, jaką musisz sprawdzić. Aby działać legalnie na polskim rynku, biuro będące organizatorem wyjazdów turystycznych musi mieć wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Wpisu dokonuje właściwy Marszałek Województwa. Możesz sprawdzić każdego organizatora na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (tutaj link do bazy). Organizatorzy muszą regularnie aktualizować swoje dane i spełniać wymagania dotyczące gwarancji ubezpieczeniowej, która w razie niewypłacalności biura zostanie uruchomiona, aby pomóc klientom.
UWAGA: Pamiętaj, że nie wszystkie biura mają taki wpis. Niektóre działają jako agenci turystyczni i wtedy nie znajdziesz ich w rejestrze. Umowa z takim biurem musi jednak zawierać informację, kto jest organizatorem, i wtedy możesz sprawdzić tego organizatora w rejestrze. Organizator jest kluczowy, gdyż w razie problemów dochodzisz swoich praw od niego, a nie od agenta, który działa tylko jako pośrednik.

Umowa z biurem podróży – na co zwrócić uwagę? cz.1
Ten wpis pomoże Ci uporządkować wszystko i stworzyć swoistą checklistę. Będziesz gotowa/y na podpisanie umowy z biurem podróży.
Skupimy się na tym, co musisz wiedzieć i co musisz sprawdzić, zanim w ogóle dojdzie do podpisania umowy. W kolejnej części zajmiemy się szczegółami samej umowy.
Zanim weźmiesz druk umowy do ręki i złożysz na nim swój podpis, zwróć uwagę na poniższe kwestie.
SPRAWDŹ PODOBNE OFERTY W INNYCH BIURACH
Porównuj, sprawdzaj, pytaj. Ale pamiętaj, aby robić to z głową. Nie porównuj tylko ceny. To jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę. Nie daj się zwieść niskiej cenie, spojrzyj na ofertę z różnych perspektyw. Sprawdź, co dane biuro oferuje w podanej cenie. Może jest droższe, bo oferuje wyższy standard hoteli. Może grupa wyjazdowa jest mniejsza, co kosztuje więcej. Może program zawiera więcej atrakcji lub unikalne miejsca. Wyższa cena może wynikać z obecności pilota mówiącego po polsku. Przykłady można mnożyć.
Najważniejsze jest porównanie wszystkich aspektów i tego, co dana cena obejmuje, a czego nie. Czasem cena wydaje się niska, ale na miejscu okazuje się, że musisz dopłacać do różnych rzeczy. Sprawdź wszystko wcześniej.
SPRAWDŹ PROGRAM I WARUNKI WYBRANEJ DLA SIEBIE OFERTY
Czytaj ze zrozumieniem. Wybrałeś/aś ofertę? Świetnie. Ale przeczytaj ją dokładnie. Sprawdź, ile osób może być w grupie – zarówno minimalną liczbę, od której biuro potwierdza wyjazd, jak i maksymalną ilość uczestników. Sprawdź cenę i to, co zawiera. Sprawdź dodatkowe wydatki na miejscu. Dopytaj o ceny podstawowych produktów w kraju, do którego jedziesz. Nie ma nic gorszego niż niedoczytanie lub niedopytanie o coś i potem rozczarowanie na miejscu.
Biuro podróży nie chce Cię oszukać, więc im więcej o Tobie wie, tym lepiej dopasuje ofertę. Jeśli chcesz spędzić tydzień przy basenie, powiedz o tym, bo wtedy nikt nie zaproponuje trekkingu w górach. Jeśli masz lęk wysokości, powiedz o tym. Ważna jest rozmowa i dopasowanie oferty.
TELEFON ALARMOWY
Taki numer jest potrzebny w razie nieprzewidzianych sytuacji. W momencie podpisania umowy często o tym zapominamy. Dopytaj w biurze, czy dostępny jest dedykowany numer telefonu na wypadki awaryjne. Może biuro działa w aplikacji WhatsApp, co pozwala na bezkosztowe połączenia, gdy masz internet.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Co ze sobą zabrać? Ile waluty będzie potrzebne? Kto będzie pilotem? Te i wiele innych pytań pojawi się przed wyjazdem. Upewnij się, że przed wyjazdem dostaniesz komplet informacji. W naszym biurze wysyłamy takie informacje najpóźniej na 2 tygodnie przed wyjazdem. Chcemy, aby nasi turyści byli przygotowani i poinformowani w 100%.
TERMINY PŁATNOŚCI
Dopytaj o terminy płatności. Zaplanuj je. Jeśli terminy podane przez biuro nie odpowiadają Ci, to przed podpisaniem umowy jest czas na negocjacje. W takim przypadku biuro może wprowadzić odpowiednie poprawki w umowie. Po podpisaniu umowy jest już za późno na zmiany. Niedotrzymanie terminu płatności może skutkować anulowaniem umowy i dodatkowymi kosztami.
DOKUMENTY TOWARZYSZĄCE
Umowa z biurem podróży to nie tylko jeden dokument, czyli faktyczna umowa. Sprawdź, czy biuro dopełniło swoich obowiązków i przekazało Ci wszystkie dokumenty.
1. Umowa - czyli składowe oferty, informacje o cenie itd. Szczegółowo omówimy ten temat w kolejnym artykule.
2. Informację o przetwarzaniu danych osobowych, czyli kto i w jakim celu będzie przetwarzał Twoje dane.
3. Pisemne potwierdzenie zabezpieczenia finansowego, czyli informacja o gwarancji biura, na jaką kwotę i kiedy kończy się jej ważność. Jest to szczególnie ważne na wypadek niewypłacalności. Biura działające nielegalnie nie mogą przedstawić takiej gwarancji, więc ryzykujesz, jadąc z nimi na wakacje.
4. Program imprezy, czyli jeszcze raz potwierdzenie programu, na który się zapisujesz.
5. OWU – Ogólne Warunki Uczestnictwa – integralna część umowy, zawierająca prawa i obowiązki obu stron. Radzimy je dokładnie przeczytać przed podpisaniem umowy.
6. OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli informacje na temat ubezpieczenia turystycznego zapewnianego przez organizatora wyjazdu.
Z doświadczenia wiemy, że niestety klienci często nie czytają dokładnie umów i OWU, co prowadzi do nieporozumień. Czytaj ze zrozumieniem i nie daj się zaskoczyć.





